google plus logofacebook logo

Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe?

Banki oferują wiele różnych usług, w tym konta przeznaczone dla osób, które chcą gromadzić oszczędności. Przy wyborze takiego rozwiązania warto zwracać uwagę na wysokość oprocentowania, ale także na kilka innych czynników.

Korzystanie z konta oszczędnościowego jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że mają one dużo większe oprocentowanie niż standardowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, jednocześnie dają większą swobodę korzystania ze zgromadzonego kapitału niż lokaty bankowe. Dlatego warto używać ich w przypadku oszczędzania większych sum przez dłuższy czas.

Na co zwracać uwagę?

Dobrym źródłem informacji przy wyborze konkretnej oferty jest ranking kont oszczędnościowych. Przy tworzeniu takich rankingów bierze się pod uwagę głównie wysokość oprocentowania. Inną ważną kwestią, która będzie miała duże znaczenie z punktu widzenia użytkownika rachunku, jest sposób wypłaty pieniędzy, np. czy jest ona darmowa. W większości banków można wykonać jeden bezpłatny przelew w miesiącu, pozostałe są obciążone prowizją, często dosyć wysoką.

Warto także zapoznać się dokładnie ze wszystkimi warunkami wybranej oferty. W niektórych bankach wysokie oprocentowanie konta oszczędnościowego jest dostępne jedynie przy wysokiej wpłacie. W takim przypadku osoby, które dysponują mniejszymi oszczędnościami, muszą się niestety zadowolić gorszymi warunkami umowy.

Kapitalizacja odsetek

Czym częstsza kapitalizacja, tym lepiej. Większość banków oferuje dzienne lub miesięczne naliczanie odsetek - dzięki temu suma zgromadzona na koncie wzrasta, a to przekłada się na większy zysk. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, ponieważ niektóre banki mają rzadsze okresy kapitalizacji, co oczywiście nie jest korzystne z punktu widzenia klienta.

Trzeba także uważać na wszelkiego rodzaju promocje, które obiecują bardzo wysokie oprocentowanie. Często jest to strategia stosowana przez bank, aby przyciągnąć więcej klientów. Po jakimś czasie oprocentowanie spada do normalnego poziomu, który nie różni się od innych dostępnych ofert.